Atık Yönetimi

Atık Yönetimi

Hizmet verdiğimiz Şehir Hastaneleri ile faaliyetlerimiz sonucu oluşan atıkların çevreye duyarlı ve ekonomik biçimde bertarafını sağlıyoruz. Bu bağlamda Şehir Hastanelerimizde Sıfır Atık Projesi kapsamında altyapımızı oluşturarak Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğünden Sıfır Atık Belgelerimizi almış bulunmaktayız.

Sıfır Atık Projesi’nin etkin bir şekilde uygulanması ile kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya azaltılmasını, atığın ortaya çıkması durumunda ise kaynağında ayrıştırılarak toplanması ve geri kazanılmasını sağlıyoruz.

Çevresel sürdürülebilir amaçları doğrultusunda, atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Sıfır Atık Projesini sahiplenmiş ve faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda etkin bir şekilde uygulanması için çalışıyoruz.

Ankara Şehir Hastanesi ve Mersin Şehir Hastanesinde çevre mevzuatlarına ve çevresel sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak etkin bir atık yönetimi uyguluyoruz. Bu amaçla faaliyet gösterdiğimiz alanların faaliyetlerini inceliyor alanların ihtiyacına uygun olarak personel atık eğitimlerini ve kaynağında ayrıştırma ekipmanlarını sahada temin ediyoruz. Alanlarında ÇEVRE YÖNETİMİ uygun ekipmanlarda biriktirilen atıkları eğitimli personelimizle beraber Çevre Mevzuatına uygun şekilde toplanması, taşınması, geçici depolanması ve T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış ya da yetkilendirilmiş firmalar tarafından bertaraf ve geri dönüşümünü sağlıyoruz.

Çevre Mevzuatlarına ve çevresel sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak etkin bir atık yönetimi uyguluyoruz.

Sağlık hizmetlerinde faaliyet sürdürdüğümüzden atık miktarlarımız, ağırlıklı kullanıcı profilini oluşturan hasta ve hasta yakınlarından dolayı dönemsel değişkenlik göstermektedir. 2021 yılı gerçekleşmeleri aşağıda sunulmuştur.

Faaliyet Noktası Geri Dönüşmeyen Atıklar (Diğer Atıklar) (kg) Geri Dönüşüm Atık (kg) Tıbbi Atık (kg) Tehlikeli Atık (kg)
Ankara Şehir Hastanesi 5.473.921 548.400 3.357.520 289.220
Mersin Şehir Hastanesi 1.108.480 246.760 1.019.720 50.080

Web sitemizdeki çerezlerin kullanımı ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.